השקעות נדל״ן בגאורגיה


1 דקות קריאה
26 Sep


ישראלים רבים מחפשים הזדמנויות להשקעה בנדל"ן, אולם השוק המקומי אינו מציע הזדמנויות רבות כאלו. שוק הנדל"ן בישראל נכנס למצב של סחרור בשנים האחרונות – המחירים המופקעים, תנאי המשכנתאות הקשיחים וחוסר היציבות הכללי דוחף ישראלים רבים לחפש השקעות נדל"ן מחוץ לגבולות המדינה.

בשורות הבאות תבינו מדוע השקעה בנדל"ן בגיאורגיה היא אחד הצעדים החכמים ביותר שניתן לעשות בתקופה הנוכחית ומאיפה להתחיל את התהליך.

 

השקעות נדל"ן בגאורגיה – יעד מומלץ להשקעה?

 היסטורית מפוארת אשר נפרשת על פני אלפי שנים. המדינה ממוקמת בתפר שבין אירופה לאסיה והייתה חלק מברית המועצות לשעבר עד תחילת שנות ה-90 של המאה ה-20.

גיאורגיה ידועה בנופיה עוצרי הנשימה, במטבח המקומי הייחודי ובתרבות המרתקת שלה ואף הפכה ליעד תיירותי מבוקש בשנים האחרונות, מהסוג שישראלים רבים פוקדים אותו מדי שנה.

אולם גאורגיה הופכת אט אט לידועה גם בשל פוטנציאל ההשקעה הגלום בה וישראלים רבים בוחרים לרכוש נדלן בגאורגיה להשקעה. מיד נציג בפניכם מידע מקיף על השקעות נדל"ן בגאורגיה, אשר יוכל לסייע לכם לקבל החלטה מושכלת.

 


מגמת מחירי נדל"ן ודיור בגיאורגיה ב-10 השנים האחרונות

כאמור, עד שנת 1991 הייתה גאורגיה חלק אינטגרלי מברית המועצות לשעבר, כאשר החל לקרוס הגוש סובייטי גיאורגיה ניצלה את ההזדמנות והכריזה על עצמאותה.

השנים הראשונות של המדינה הצעירה היו רוויות במאבקים פוליטיים פנימיים, משברים ומלחמה עם הרוסים על המשך הקיום של גאורגיה כמדינה עצמאית. אולם עם סיום הקרבות עם הרוסים במהלך שנת 2008 השלטונות הגאורגים התפנו לטפל במרץ בשיקום כלכלת המדינה, והנתונים בשטח מראים כי הם הצליחו לעשות עבודה טובה.

הממשלה הגאורגית מורכבת משרים צעירים ומראש ממשלה בן 33 בלבד אשר מקדמים מדיניות כלכלית עם עידוד השקעות חוץ נמרץ ומינימום התערבות ופיקוח ממשלתי.

גאורגיה מקדמת את צעדיה בשוק הכלכלי העולמי לאט וביעילות. המדינה הצעירה כבר הספיקה לזכות בתואר "הרפורמטיבית הגדולה בתבל" שהוענק לה על ידי הבנק העולמי.

עם זאת, היות וכולנו כבר יודעים כי תארים הם לא ממש עדות החקוקה בסלע, חשוב לא פחות להסתכל על הנתונים המאקרו-כלכליים המרשימים שמציגה גאורגיה, כמו למשל צמיחה כלכלית ממוצעת של כ-8% בשנה.

הכלכלה הגאורגית מתמקדת בשנים האחרונות בעידוד תיירות לצד עידוד השקעות חוץ (פרטיות ועסקיות) והמדדים המטפסים לאט ובביטחון מעידים כי המדינה צועדת בדרך הנכונה.

עידוד השקעות החוץ והצמיחה הכלכלית הכללית במדינה משפיעים באופן ישיר על שוק הנדל"ן המקומי והוא רושם צמיחה שנתית גבוהה בשנים האחרונות. לכן גם שוק זה הפך לאבן שואבת למשקיעים רבים מרחבי העולם ומישראל בפרט.

 

המצב הנוכחי של שוק הנדל"ן בגאורגיה

גאורגיה היא מדינה אשר נמצאת כיום בתנופת פיתוח משמעותית. במדינה מתגוררים כ-4.5 מיליון אזרחים, כאשר שליש מהם נמצא בעיר הבירה טביליסי ובמטרופולין שלה.

המדינה עצמה נמצאת במרוץ אחרי הדבקת הפער בשוק הנדל"ן המקומי עם ביקוש עולה לנדל"ן לדיור, למסחר ולתיירות. אחוזי התשואה בנדל"ן הם מהגבוהים בשוק (על כך נרחיב בהמשך) ובמצב השוק הנוכחי ניתן בהחלט לומר כי נדל"ן מניב בגאורגיה הוא חלק מהמציאות הקיימת במדינה.

 

כיצד פועלת שיטת מיסוי הנכסים בגיאורגיה

כפי שצוין לעיל, ממשלת גאורגיה עושה כל שביכולתה בכדי למשוך משקיעים מבחוץ ולעודד אותם להשקיע בנדל"ן ובמסחר במדינה, לכן שיטת מיסוי הנדל"ן בגאורגיה היא ידידותית ומסבירה פנים למשקיע הפוטנציאלי הממוצע.

הליך קניית נדל"ן בגאורגיה לא יגרור אחריו התעסקות סבוכה עם שיטות מיסוי מפותלות, אלא להיפך. המס במדינה הוא מס אחיד לכולם – 15% לתאגידים מסחריים ו-25% מס למשקיעים פרטיים.

כמו כן, הכנסות מהשקעה בצורת תמלוגים, ריביות או דיבידנדים אינם כפופים לתשלום מס. אולם גולת הכותרת של שיטת המיסוי בגאורגיה היא העובדה שמשקיע יכול למכור את הנכס אחרי שנתיים בלבד בפטור מלא ממס.

 

ערים מומלצות ואטרקטיביות להשקעה בגיאורגיה

שלוש הערים הגדולות הן יעד מצוין לקניית נדלן בגאורגיה היות ויש בהן מרכזי אוכלוסייה גדולים, מסחר, תעשייה ותיירות. אם הכיוון שלכם הוא קניית דירה להשקעה בגיאורגיה או נכס כלשהו, 3 הערים הגדולות צריכות להיות האזור בו כדאי למקד את החיפושים שלכם.

בטומי היא העיר השלישית בגודלה בגאורגיה אשר שוכת לחופי הים השחור. בעיר מתגוררת אוכלוסייה של כ- 155 אלף תושבים והכלכלה בה נשענת רבות על הנמל ועל התיירות המתפתחת בעיר. רכישת נדל״ן בבטוצי לצורכי השקעה היא אופציה נהדרת עם אופק תשואה בעל צפי גדילה בשל ההתפתחות המתמדת של העיר.

העיר השנייה בגודלה בגאורגיה היא כותאיסי אשר ממוקמת במערב המדינה. העיר מאכלסת קרוב ל-20 אלף תושבים והיא מפורסמת בשל נופיה הייחודיים – הרי הקווקז ושתי גדות נהר הריוני. העיר מהווה פוטנציאל לרכישת דירה להשקעה בגאורגיה בשל האוכלוסייה הגדולה והכלכלה היציבה.

בירת המדינה, טביליסי, מהווה אף היא נקודת עניין משמעותית למשקיעי נדל"ן פוטנציאליים. טבליסי היא העיר הגדולה ביותר בגאורגיה ובמטרופולין שלה מתגוררת כשליש מאוכלוסיית גאורגיה. טבליסי מהווה כמרכז תרבותי, כלכלי ותעשייתי בגאורגיה ובה ממוקמים משרדי הממשלה, נמל התעופה הגדול ביותר ומרכזי מסחר משמעותיים נוספים. 

טבליסי מהווה גם יעד תיירותי חזק מאוד בגאורגיה. למעשה, נדל"ן בטבליסי הוא פופולרי מאוד כיום בשל הביקוש הרב מצד התושבים המקומיים והודות לשיעור התשואה המצוין אשר מהווה מגנט למשקיעים מנוסים.

 

שיעורי התשואה הצפויים על רכישת דירה להשקעה בגאורגיה, בהשוואה לישראל

אם אתם מחפשים נדל"ן למכירה בגאורגיה, סביר להניח שאתם גם מבקשים לדעת מהו אחוז התשואה הצפוי לכם מהשקעה זו. מחירי נדל"ן בגאורגיה הם מחירים אשר נחשבים נוחים ואף זולים בהשוואה למדינות אחרות, ודאי שבהשוואה לישראל.

המחירים הנמוכים אינם מעידים על תשואה נמוכה, להפך. התשואה בגאורגיה על נדל"ן מניב נחשבת בהחלט גבוהה ביחס לממוצע. לדוגמא, מחיר דירה משופצת או חדשה באזור איכותי ינוע סביב ה-80 אלף דולר בלבד כאשר צפי התשואה על נכס זה נע בין 8% ל-12%.

לצורך השוואה, נדל"ן באזור איכותי בישראל יעלה לפחות פי 4 מהמחיר בגאורגיה ויניב תשואה של 3-6 אחוזים בלבד.

 

יתרונות של השקעות נדל"ן בגיאורגיה

השקעה בנדל"ן בגאורגיה מעלה מספר יתרונות ברורים. ראשית, מחירי הנדל"ן הנוחים מאפשרים השקעות עם תשואה ממשית וטובה גם בסכומים אשר נחשבים נמוכים מדי להשקעות נדל"ן בישראל.

היתרון השני, אשר נגזר ישירות מהיתרון הראשון, הוא התשואה. התשואה בגאורגיה גבוהה בהרבה מהתשואה המוצעת על נדל"ן בישראל ובמקומות אחרים בעולם, ולפי התחזיות הכלכליות היא עוד צפויה לגדול.

היתרון השלישי הוא מגמת הצמיחה הכלכלית במדינה אשר משפיעה באופן ישיר ועקיף על שוק הנדל"ן המקומי ותורמת להיותו פוטנציאל אמיתי להשקעה.

בנוסף לכך, שיטת המיסוי המקומית והמדיניות הברורה של הממשלה בעניין מיעוט הפיקוח והרגולציה הופכים את ההשקעה להרבה יותר אטרקטיבית ונוחה.

חשוב לציין כי אם אתם מעוניינים ליהנות מכל היתרונות הנפלאים של שוק הנדל"ן בגאורגיה, אנחנו ממליצים להתייעץ עם אנשי מקצוע אשר יסייעו לכם באיתור הנכס הנכון עבורכם.